05     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     HALF-LIFE FAMILY: INFO - Counter-StrikeZbigniew "Emill" Pławecki


CS to modelowy przykład na to, jak zaangażowanie, oraz ogromna miłość do jednej gry, może doprowadzić fana (a właściwie grupę fanów), do sławy, bogactwa, kultu i dozgonnej chyba wdzięczności całego środowiska graczy.CO TO JEST CS?
Counter-Strike został wydany przez Gooseman'a i Cliffe'a 19 czerwca 1999 roku i od tego czasu jest wciąż ulepszany. CS jest modyfikacją (MOD'em) wspaniałej gry jaką jest Half-Life, a właściwie jego trybu Multiplayer. Wysiłki autorów skupiły się na zbudowaniu klimatu dwóch walczących ze sobą drużyn: Terrorystów (Terrorists) i Anty-Terrorystów (Counter-Terrorists). Co w takim razie różni CS od innych gier wieloosobowych ? Przede wszystkim większy realizm! W porównaniu na przykład z serią gier Quake, w CS nie znajdziemy porozrzucanych apteczek, amunicji i powerupów. Wszelki ekwipunek i broń, potrzebną w trakcie rozgrywki, gracz musi kupić za zarobione pieniądze. Można tego dokonać przez wykonanie zadania (podłożenie bomby, uratowanie zakładników, zabicie VIP'a etc.), oraz zabijanie przeciwników. I nie jest to jedyny atut tej gry. Rundy są krótkie i cała gra może się składać z kilku lub kilkunastu takich rund (zależnie od tego na ile zgodzą się grający). Za wykonanie zadania grająca drużyna otrzymuje pieniądze, za które w następnej rundzie może zakupić lepsze uzbrojenie, bądź wymienić zużyte itp. Kiedy mimo wszystko nie udało nam się wykonać zadania i poziom naszych pieniędzy osiągnie 0$ otrzymujemy bezzwrotną "pożyczkę" (hehehe - w sumie ten realizm nie jest aż taki dosłowny, u nas by dali im niezłe oprocentowanie tej "pożyczki") ;)

CO JEST POTRZEBNE DO GRANIA W CS?
Do zagrania w counter-strike jest potrzebna pełna wersja gry Half-Life, gdyż Counter-Strike jest nakładką na tą grę wydaną kiedyś przez firmę Sierra. Ponadto sama nakładka jak i potrzebne do grania update są bezpłatne i można je pobrać z internetu. Do grania wystarczy komputer z zainstalowanym procesorem Intel/AMD z zegarem 400MHz w górę i 128MB pamięci na pokładzie oraz karta graficzna obsługująca OpenGL lub DirectX.

Niech żyje Fidel! Jankesi do domu!

ROZGRYWKA
W grze główne role pełnią dwie drużyny CT (counter terrorist - antyterroryści) i grupa T (terrorist - terroryści). Zadaniem drużyny np. CT jest przeszkodzenie przeciwnej drużynie T w wykonaniu określonego zadania. Na tym właśnie opiera się sukces gry – działanie zespołowe, gra w drużynie. Nie ma pojedynczych graczy, działających na własne konto, tu każdy odpowiada za sukces całej drużyny, a jeśli przy okazji osiągnie dobry wynik, to tym lepiej.
A właściwie nie powinno być „indywidualistów”, bo jak wszędzie, tak i tu znajdą się osoby czekające tylko na podnoszenie swoich statystyk, którym nie zależy na wyniku ekipy. Ale i tak nie ma nic przyjemniejszego od szturmu na ciemny korytarz, gdy wiesz, że za twoimi plecami stoi kumpel z wiernym M4, gotów by w każdej chwili posłać do piachu każdego przeciwnika w polu widzenia. Zadania przeznaczone dla drużyn są uzależnione od typu mapy jaka jest założona na serwerze. Mapy dzieli się na następujące rodzaje:
1. Hostage rescue (cs_*.bsp) - Mapy, na których rozgrywany jest ten typ nazywa się mapami typu cs. Jest to jak najbardziej klasyczny typ rozgrywek, gdyż polega na uratowaniu zakładników (należy ich doprowadzić do tzw. punktu hr (hostage rescue - miejsca uratowania zakładników, najczęściej miejsca startu grupy antyterrorystycznej) bądź zabiciu wszystkich terrorystów mogących przeszkodzić w ich uratowaniu.
2. Defuse bomb (de_*.bsp) - Mapy, na których rozgrywany jest ten typ rozgrywek nazywa się mapami typu de. Zadaniem drużyny terrorystów jest podłożenie bomby w ściśle określonym miejscu zwanym bomb site (oznaczony jest z reguły czerwonym celownikiem - zależy od wykonania mapy). Grupa antyterrorystów ma za zadanie przeszkodzić grupie terrorystów w wykonaniu zadania, bądź przez unieszkodliwienie wszystkich bądź rozbrojenie bomby. Na rozbrojenie bomby drużyna CT potrzebuje około 14 sekund (bez narzędzi rozbrajających) bądź 7 sekund (z narzędziami).
3. Knife attack (ka_*.bsp) – gra wyłącznie na noże.
4. Assault (as_*.bsp) - gra polega na zabiciu przez drużynę T ważnej osoby VIP, którą jest jedną osobą z drużyny CT)

Miał pecha... musiał trafić akurat na mnie

ARSENAŁ
W counter-strike gracz do dyspozycji ma niejako dwa arsenały broni. Każdy jest charakterystyczny dla danej drużyny. I tak niektóre modele broni mogą być kupowane tylko w drużynie T a niektóre tylko w drużynie CT (co oczywiście nie zmienia faktu, że drużyna CT może używać też broni przeznaczonej tylko dla drużyny T i na odwrót – wystarczy zabrać daną pukawkę zabitemu członkowi drużyny przeciwnej). Poniżej opisane zostaną modele broni zarówno dla T i CT z uwzględnieniem w opisie paru czynników, mianowicie siła strzału, celność, czas przeładowywania.

Broń biała - podstawowe wyposażenie na wstępie rozgrywki.

Nóż
Nóż jest w standardowym wyposażeniu obu drużyn i posiada te same właściwości jednakże w ferworze walki na mapach innych niż ka jest po prostu bezużyteczny. Nożem można zaatakować przeciwnika na 2 sposoby :
1. szybkie ciecie - jest to ciecie które nie odbiera zbyt dużo hp (health point-jednostek życia), jednakże częstość zadawanych obrażeń może dać czasami oczekiwany efekt w postaci fraga.
2. pchnięcie - czyli mocne pchnięcie noża w przeciwnika. Celne trafienie zabija przeciwnika od razu. Należy wsiąść jednak pod uwagę to, że pchnięcie jest dosyć wolne i przy niecelnym trafieniu możemy sami paść ofiarą przeciwnika.

Pistolety - podstawowe wyposażenie na wstępie rozgrywki.


Heckler&Koch USP .45 Tactical - Koszt: 500$
Broń ma bardzo małą siłę ognia i jest to podstawowa broń CT. Pistolet jest raczej wolny (nie da się oddawać strzałów z dużą częstością - pod tym względem jedynie Glock 18 jest wolniejszy). Jego magazynek jest stosunkowo mały posiada tylko 12 naboi. Pistolet ogółem jest celny i dodatkowo posiada zdejmowany tłumik.


SIG P228 - Koszt: 600$
Charakteryzuje się szybkostrzelnością i dużą siłą ognia (w tej kategorii ustępuje jedynie Desert Eagle, jest zresztą od niego nieco szybszy i ma gorszą celność).


Dual Beretta 96G Elite - Koszt: 1000$
Komplet dwóch pistoletów, który może zakupić jedynie drużyna T. Broń ta jednak nie jest zbyt skuteczna, nadaje się jedynie na krótkie dystanse, głównie ze względu na słabą siłę strzału i celność spowodowaną naprzemiennym strzelaniem z tych pistoletów. Wymiana magazynka również w tym przypadku nie należy do zadowalająco szybkiej.


Fabrique Nationale Five-Seven - Koszt: 750$
Broń możliwa do kupienia tylko po stronie CT. Jest to broń o średniej sile strzału. Ponadto charakteryzuje się szybkostrzelnością jakiej nie ma żaden inny pistolet w grze. Zaletą tej broni ponadto jest celność i pojemny magazynek.


Glock 18 - Koszt: 400$
Podstawowa broń terrorystów. Zaletami Glocka jest pojemny magazynek mieszczący aż 20 naboi, oraz tzw. BURST MODE (włączany w grze jako zaawansowana funkcja broni), w którym to pistolet strzela w trybie trzystrzałowym. Jedyną i ostatnią jego zaletą jest szybkostrzelność. Resztę psuje słaba siła strzału stąd dlatego należy ją stosować raczej na krótki dystans.


Desert Eagle - Koszt: 650$
Jest to najlepsza broń w swojej kategorii. Dysponuje ogromną siłą ognia oraz celnością. Niestety nie jest pozbawiona wad. Posiada zdecydowanie za mały magazynek, który mieści siedem naboi i jest piekielnie wolna w strzelaniu.

Shotguny - coś co każdy powinien mieć w domu ;)


Bonelli M3 Super 90 - Koszt: 1700$
Shotguny reprezentują broń o ogromnej sile strzału. Nie innaczej jest w przypadku M3, która potrafi jednym strzałem roznieść przeciwnika. Oczywiście należy ją stosować raczej na krótkie dystanse w wąskich zawiłych korytarzach itp. Wadą tej broni jest mała szybkostrzelność i recznę przeładowywanie, które sporo trwa. Kusząca jest natomiast cena.


Bonelli XM1014 - Koszt: 3000$
Broń potocznie zwana „pompką”, jest pewnym ulepszeniem M3 ponieważ posiada wszystkie jego zalety a nie potrzebuje już przeładowywania po każdym oddanym strzale. Mieści 7 naboi, które po wystrzeleniu bardzo długo się ładuje. Jak każdy shotgun nie należy stosować go na dalekie dystanse.

Pistolety maszynowe - podgrupa dobra na krótki i średni dystans.


Heckler&Koch MP5 - NAVY - Koszt: 1500$
Dobra broń na średni i krótki dystans, mieści 30 naboi w magazynku (dodatkowo można zakupić 150 zapasu), i jest dosyć tania, ma jednak problemy z przebiciem kamizelki, stąd wymaga wprawnego oka do jej obsługi.


Steyr Tactical Machine Pistol - Koszt: 1250$
Wyposażony w tłumik (którego niestety nie da się zdjąć), szybkostrzelna i tania broń maszynowa dostępna tylko dla CT. Ma jednak swoje duże wady a mianowicie siłę strzału i małą pojemność magazynka.


FN P90 - Koszt: 2350$
Posiada spory magazynek mieszczący 50 naboi i strzela z dużą częstotliwością. Skuteczny jak każda broń z tej podgrupy raczej na krótsze dystanse (z uwagi na małą celność), jest nieco silniejszy od MP5. Długi czas potrzebny na zmianę magazynka jest jedną z jego wad.


Ingram MAC-10 - Koszt: 1400$
Podobny do STMR zarówno cenowo jak i pod względem siły strzału i szybkostrzelności. Jest skuteczną bronią jedynie na małe dystanse. Może być zakupiona jedynie w drużynie T.


Heckler&Koch UMP45 - Koszt: 1700$
UMP45 należy do bardzo celnych broni (prawie nie odrzuca przy strzale) jest jednak najwolniej strzelającym pistoletem maszynowym w grze. Posiada raczej mały magazynek, ponadto charakteryzuje się niską ceną i dużą siłą strzału.

Karabiny. - bez tego ani rusz :D - średni i daleki dystans


AK-47 - Koszt: 2500$
Broń możliwa do kupienia jedynie po stronie T. Charakteryzuje się ogromną siłą strzału i częstością strzelania. Jej dużą wadą jest ogromny odrzut, stąd w rękach niezbyt obytych graczy skuteczna raczej na krótkie dystanse. Idealna do ciasnych pomieszczeń i korytarzy. Poza tym najtańsza broń w podgrupie karabinów.


SIG SG-552 Commando - Koszt: 3500$
Broń możliwa do kupienia jedynie przez drużynę T. Nieco gorsza od AK-47 pod względem siły ognia i szybkostrzelności. Jej najważniejszą zaletą jest fakt posiadania celownika optycznego co czyni tą broń idealną na średni i daleki dystans.


Colt M4A1 Carbine - Koszt: 3100$
Dostępny jedynie dla drużyny CT. Charakteryzuje się dużą siłą ognia i relatywnie małym odrzutem. Ponadto jest bardzo celna a więc idealna na średnie i krótkie dystanse. Dla wprawnego gracza nawet z daleka pozwala uśmiercić przeciwnika. Zaletą M4A1 jest zdejmowany tłumik, który zmniejsza nieco siłę strzału.


Steyr AUG - Koszt: 3500$
Jest dostępny jedynie dla CT. Jest to broń o dużej sile strzału - porównywalną z tej z AK-47, pozatym ma mniejszy odrzut, który powoduje, że jest to idelna broń na średnie i krótkie dystanse. Walorem Steyr'a jest celownik optyczny z nieco mniejszym zoom'em niż w przypadku SIG-552 Commando. Wadą broni jest długi czas przeładowywania.


Steyr SCOUT - Koszt: 2750$
Ten karabin zalicza się do karabinów snajperskich. Posiada celownik optyczny z dwoma możliwymi do ustawienia przybliżeniami. Jest tani (plasuje się tuż za AK-47 w swojej grupie). I w sumie zalety tego karabinu na tym się kończą. Siła strzału nie wystarcza do zabicia przeciwnika jeżeli nie strzelamy w głowę co powoduje, że zmuszeni jesteśmy strzelać dwa a nawet trzy razy by zabić przeciwnika. Ponadto broń wymaga ręcznego przeładowywania po każdym strzale.


AI Arctic Warfare/Magnum - Koszt: 4750$
Jest to najlepsza broń w grze pod względem siły strzału. Strzelając z AWP możemy być pewni że trafiony z tej broni przeciwnik z pewnością zginie bez względu gdzie zostanie trafiony (nawet nosząc kamizelkę kuloodporną). Jego jedyną wadą jest cena i to, że wymaga tak jak Steyr SCOUT ręcznego przeładowywania po każdym strzale. Oczywiście na wyposażeniu jest celownik optyczny z dwoma możliwymi do ustawienia zoom'ami.


Heckler&Koch G3/SG-1 Sniper Rifle - Koszt: 5000$
Broń dostępna jedynie po stronie T. Nie ma już wady AWP, ponieważ przeładowanie następuje automatycznie. Niestety siła strzału jest mniejsza od AWP ale w zupełności wystarcza do zabicia przeciwnika dwoma (jednym - head shot) celnymi strzałami. Jest to najdroższa broń w grze, dlatego cenę należy zaliczyć do wad tej broni.


SIG SG-550 Commando - Koszt: 4200$
Broń jak opisywana wyżej G3/SG-1 jest karabinem snajperskim z automatycznym zamkiem, czyli nie ma potrzeby przeładowywać jej za każdym strzałem. Dostępny jest jedynie po stronie CT. W sumie posiada wszystkie zalety G3/SG-1. Praktycznie broń bez wad. Do zalet należy zaliczyć również cenę, gdyż jest to najtańszy z karabinów snajperskich (nawet od AWP) o takich właściwościach. Magazynek mieści 30 naboi.

Ciężkie karabiny - osłona przed ogniem przeciwnika, średni i krótki dystans.


FN M249 PARA - Koszt: 5750$
Broń ta idealnie nadaje się do osłony przed ogniem przeciwników ze średniego i krótkiego dystansu. Z łatwością przebija drewno, ściany itp. Magazynek mieści 100 naboi a dodatkowo mamy ich w zapasie 200 co pozwala na utrzymanie ciągłego ognia o dużej sile strzału przez pewien czas. Broń charakteryzuje się ogromnym odrzutem więc do wad tej broni należy zaliczyć jeszcze długi czas jaki jest potrzebny na zmianę magazynka i oczywiście wysoką cenę.

Elementy wsparcia.

Kevlar vest (kamizelka kuloodporna) - Koszt: 650$
Kamizelka kuloodporna w grze jest w sumie nieodzownym elementem gry. Chroni gracza przed obstrzałem z pistoletów i broni typu MP5, oraz wszelkiej maści broni z dużej odległości (wyłączając niestety karabiny snajperskie np. AWP) oraz granatami typu HE.

Kevlar vest & helmet (kamizelka kuloodporna i hełm) - Koszt: 1000$
Jest to komplet kamizelki wraz z hełmem, który skutecznie chroni przed strzałami w głowę ze słabszej broni. Kamizelka ma te same właściwości co kamizelka opisana wyżej.


HE grenade (granat helowy) - Koszt: 300$
Granat razi wszystkich w pobliżu wybuchu, nawet przez ściany. Ma dość znaczne pole rażenia. Idealny w ciasnych pomieszczeniach i korytarzach. Świetnie nadaje się do wykańczania przeciwnika, jeżeli wiadomo, że zostało mu mało hp.


Flashbang (granat błyskowy) - Koszt: 200$
Granat błyskowy skuteczny na bliską odległość. Działanie polega na oślepieniu przeciwnika pod wpływem wybuchu emitującego duże ilości światła. Oślepienie przeciwnika trwa na tyle długo by skutecznie go zranić bądź zabić. Przed jego działaniem można się uchronić chowając się za czymś bądź odwrócić się w stosunku do miejsca w którym nastąpił wybuch jednak nie zawsze to działa (zależy od odgległości od wybuchu). Oślepienie trwa do kilku sekund jednak wystarczająco długo by zdezorganizować przeciwnika.


Smoke grenade (granat dymny) - Koszt: 300$
Granat przydatny do osłony przed atakiem w otwartych przestrzeniach.


Defuse kit (narzędzia rozbrajające) - Koszt: 200$
Może go zakupić tylko drużyna CT. Skraca do 7 sekund czas rozbrojenia bomby (dwukrotnie) co często ratuje drużynę CT przed stratą punktu (i życia) :D

Nightvision goggles (noktowizor) - Koszt: 1250$
Znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie ciemność przeszkadza w penetracji terenu i naraża nas na niechybną śmierć od kuli przeciwnika. Niestety cena odstrasza i warto ją przeznaczyć na komplet: kamizelkę i hełm i jeszcze zostanie :).

A niedawno było to takie spokojne biuro...

Słowniczek CS-fana:
kamper – delikwent przyczajony za skrzynią, czy innym trudno dostępnym miejscem, najczęściej wyposażony w AWP, i zdejmujący każdego, kto mu się tylko nawinie pod celownik; od snajpera odróżnia go to, że przez całą rundę siedzi w jednym miejscu, ani na moment nie zmienia lokacji, nawet wtedy, gdy zostaje ostatnim graczem ze swojej drużyny, przez co runda niepotrzebnie się rozciąga
snajper – także lubi się gdzieś zaczaić z bronią, ale dość często zmienia pozycje, nie boi się otwartej walki twarzą w twarz
rush – jak już wspomniałem, na mapach typu de_ CT muszą bronić bombsite’ów, natomiast na mapach cs_ to T są zepchnięci do defensywy. Dlatego niezbyt lubianym widokiem na tych mapach, jest (dla de_ ) CT biegnący na oślep na miejsce respawnu terro, tylko po to by jak najszybciej zaliczyć kilka trupów na koncie, czy analogiczne zachowanie T na mapach typu cs_
Respawn (resp) – miejsce startu drużyn

Rzut oka na bombsite... chyba czysto, idziemy!

A teraz coś „z przymrużeniem oka”:
10 zasad kamperstwa (pozdro dla wszystkich kamperów ;))

- Nigdy nie strzelaj w tył głowy przeciwnika. To niesprawiedliwe. Twoja ofiara nie ma wtedy żadnych szans!! Należy strzelać zawsze w tył pleców, tak aby nie zabić przeciwnika od razu. Niestety wielu graczy nie dotrzymuje tej szlachetnej zasady kamperstwa...

- Podczas kampowania należy zawsze być osłonięty z trzech na cztery możliwe strony. Wtedy żaden lamus nie będzie mógł cię zajść od tyłu i zabić cię po chamsku.

- Miejsce kampowania w każdej rundzie powinno być takie same. I tak te "lamy", które walczą wystawiając się na ogień przeciwnika nie skapną się skąd dobiegły strzały.

- Prawdziwy kamper strzela tylko z Awp, nie męczy się w bronie maszynowe tylko szybko, elegancko wykańcza swe ofiary. Kamper jest jak saper. Myli się tylko raz...

- Do kampowania przyda się także pokaźny zasób przekleństw. W końcu każdy, który cię zabił, mimo twojej kryjówki na pewno jest cziterem i widzi przez ściany! Trzeba mu rozsądnie wytłumaczyć, że nie powinno się czitować.

- Każdy kamper wie, że nie ważny jest styl gry tylko wyniki. Dawno temu kamperswto podzieliło się na dwie frakcje. "Kamperzy" to Ci, którzy kampują dla zasady, i "Statsiarze", dla których liczą się wyłącznie statystki.

- Prawdziwy kamper korzysta również ze speedbota ( vide ... - I tak część graczy wiedzą o kogo chodzi :) po to aby szybciej dostać się do swojej ulubionej kryjówki i zagrzać się w niej, względnie zarezerwować. (Patrz punkt 8)

- Kampujemy pojedynczo!!! Ponieważ w jednym teamie jest max. 10 osób, więc trzeba rozstawić jak najwięcej kamperskich przyczółków na całej mapie.

- Wychodzimy ze swojej kryjówki tylko w ostateczności (Np. Gdy już z nasze drużyny tylko my zostaliśmy na mapie, i trzeba się przenieść w miejsce bliżej punktu z zakładnikami/ ich oddaniem lub bomb-site"u

- Wszyscy na nas bluzgają bo tak naprawdę jesteśmy lepsi i oni nam zazdroszczą!!! Nie należy się przejmować "dobrymi graczami" gdyż oni nam po prostu zazdroszczą.

SUPLEMENT-!!!-KAMPER=LAMA-!!!

PS. Wielkie dzięki dla LooZ’a za wsparcie merytoryczne.


05     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     HALF-LIFE FAMILY: INFO - Counter-Strike