04     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     HALF-LIFE FAMILY: INFO - VALVeWacław "Drizit" Beck


Wielu z nas dosknale zna produkty Firmy VALVe, a czy ktoś z Was wie kim są ów tajemniczy "twórcy perełek"?Firma VALVe (www.valvesoftware.com) – inaczej faceci z zaworami w głowach, została założona w 1996 przez Gabe’a Newell’a oraz Mike’a Harrington’a w pięknym miejscu zwanym Kirkland (Washington).
Żyli sobie spokojnie i bez nerwów (pomijając stada zombiech atakujących co noc watahami ich budynek) aż pewnej psychodelicznej nocy (a może to był dzień?) zadebiutowali Half-Lifem wydanym przez SIERRE – był to pamiętny listopad 1998. Half-Life zdobył ponad 50 tytułów gry roku (lista wybranych nagród znajduje się poniżej), i został okrzyknięty przez Wall Street Journal jako „ miażdżący sukces” ( „smash hit"). To jeszcze nie koniec jego sukcesów :D. W listopadzie 1999, HL dzięki PC Gamerowi, najlepiej sprzedającemu się magazynowi o grach PC na świecie (skąd my to znamy? :P) zyskał tytuł najlepszej gry jaka kiedykolwiek powstała na Piecyk ("Best PieCyk Game Ever").

Oto NIEKTÓRE z tytułów gry roku jakie otrzymał HL:

W branży giercowej:
The Academy of Interactive Arts and Sciences Awards
The Academy of Interactive Arts and Sciences Awards

Od magazynów:
PC Gamer
PC Gamet
PC Accelerator
Computer Gaming World

Od wydawnictw internetowych:
Gamers World
Game Over Online Magazine
Game Power
CNET GameCenter
Gamer's Depot

Nagrody które sypały się mistrzom z VALVE pochodziły z takich krajów jak:
Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Polska (Gry Komputerowe), Finlandia, Chiny, Austria, Rosja, Francja, Holandia czy Japonia, czyli praktycznie z całego świata!

Przez 6 lat istnienia VALVE z nieznanej nikomu firmy, awansował na leaderów w przemyśle growym, wypuszczających najlepiej sprzedające się i oklaskiwane przez krytyków, a przede wszystkim kochane przez graczy, produkty.

Dziś VALVE to 50 czołowych artystów, programistów i autorów pochodzących z: Florydy, Virgini, Waszyngtonu, Nowego Yorku, Texasu, Wielkiej Brytanii i Australii. To grupka przyjaciół, którzy mają wolny czas tylko wtedy „gdy grają w gry zamiast je tworzyć” a słońce wspólnie już określają tylko, jako to które przeszkadza patrzeć im w monitor.
Do dorobku firmy należą:
Half-Life, Half-Life na PS2, Team Fortess (www.tfc.sierra.com), Team Fortess 2 (www.tf2.sierra.com) oraz Day Of Defeat (www.dayofdefeat.com).

Half-Life nie jest jedyną grą za którą firma zdobyła nagrody, także Team Fortess został uznany przez krytyków na E3 jako najlepsza gra online oraz najlepsza gra akcji 1999 roku.

Na koniec przedstawiam Wam życiorys twórcy VALVE:

Gabe Newell - W czasie swych 13 lat spędzonych w Microsofcie, Gabe imał się różnych zajęć. Pracował w działach systemów, aplikacji i zaawansowanych technologii. To on stał za wydaniem dwóch pierwszych edycji Windowsa, rozpoczął działalność działu multimediów a z najnowszej historii - przewodził staraniom firmy w utworzeniu tzw. "Infostrady Informatycznej". Jego największym i najbardziej znaczącym wkładem w powstanie HALF-LIFE'a było stwierdzenie "Ludzie, do roboty, nie możecie pokazać ludziom wielkiej bomby i nie dać im jej wysadzić"


04     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     HALF-LIFE FAMILY: INFO - VALVe