03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: HardwareDaniel "Stawik" Stawicki


PIERWSZY KOMERCYJNY PROCESOR OPTYCZNY OD LENSLET
Izraelska firma Lenslet opracowała optyczny procesor DSP Enlight, który jest w stanie wykonywać 8 bilionów operacji na sekundę. Jak podaje Lenslet, opracowanie tego procesora otwiera nowe możliwości w dziedzinach bezpieczeństwa państwowego, multimediów i rozwiązań komunikacyjnych. Procesor Enlight wyposażony jest w optyczny akcelerator, który umożliwia wykonywanie bardzo szybkich obliczeń. 8 bilionów operacji na sekundę to wydajność porównywalna z superkomputerami oraz 1000 razy większa, niż oferują aktualnie produkowane układy. Moc obliczeniową układu optycznego zapewnia 256 laserów, które dokonują obliczeń z prędkością światła. "To jest przyspieszenie o około 20 lat w rozwoju sprzętu cyfrowego" - powiedział Aviram Sariel założyciel i szef wykonawczy Lenslet. Prototyp procesora jest stosunkowo duży i masywny, ale firma zapewnia, że w momencie rozpoczęcia dostaw (czyli już za kilka miesięcy) rozmiary chipa zostaną zmniejszone do 15 x 15cm, a jego wysokość wyniesie 1,7 cm. Jak podaje Lenslet, układ Enlight będzie pierwszym komercyjnie dostępnym procesorem optycznym DSP. Lenslet rozpoczęło już negocjacje z rządem Izraela, Stanów Zjednoczonych i Japonii, dotyczące wykorzystania tego układu w zastosowaniach specjalnych. No, na takim cudeńku to można jechać spokojnie przez 10 lat bez wymiany... ba, może nawet da się odpalić H-L2 w High Detail?

CATALISTY 3,8 DO KATALIZY
Firma ATI zaprezentowała nową wersję swoich sterowników dla kart graficznych czyli Catalist. Nowe sterowniki noszą oznaczenie 3,8. Według zapewnień speców z ATI sterowniki te nie mają powodować przyspieszenia w grach (jedynie po kilka procent) ale za to mają być rewelacyjne jeśli chodzi o stabilność i kompatybilność z grami. Dodano także nowy panel sterowania i inne ciekawe modyfikacje. Jedną z ciekawszych jest automatyczne podkręcanie zegara chipu graficznego i pamięci, jednak to wszystko dzieje się w bezpiecznych granicach temperaturowych. Ale tu stała się rzecz straszna. Okazało się że karty się przegrzewają i potrafią nawet spalić monitor. No a do tego wyszło że sterowniki te wnoszą więcej problemów niż rozwiązują. Najdziwniejsze jest to że znowu powróciły problemy które w poprzednich wersjach sterowników zostały rozwiązane. Ogólnie nowe sterowniki okazały się porażką. Odradzam ich instalowanie. A i jeszcze przy okazji premiery ATI wprowadziło nowe logo swoich sterowników. Zdjęcie poniżej.

Catalist

PREMIERA ATHLONA 64 W POLSCE
Po światowej premierze także i w naszym pięknym kraju nad Wisłą został oficjalnie zaprezentowany procesor Athlon 64. Ale oprócz prezentacji możemy już także nabyć owy procesor w sklepach i na giełdach komputerowych. Tak jak zapowiadano początkowo procesor ten będzie sprzedawany z płytą główną. Oczywiście procesor nie jest wlutowany więc jego późniejsza wymiana jest możliwa. Cena takiego super zestawu czyli płyty na chipsecie VIA K8T800 z procesorem Athlon 64 3200+ i coolerem wynosi ok. 2800 PLN. Nie jest to więc tanio ale za nowości zawsze trzeba płacić. Ale na pocieszenie powiem że nowości zawsze szybko tanieją i pewnie już za ok. pół roku będzie można kupić taki zestaw za jakieś 1000-1500 PLN (moje przypuszczenia poparte jedynie długimi obserwacjami rynku komputerowego).

Athlon

VOLARI JEST GŁOŚNE
I nie chodzi tu o chłodzenie układu graficznego, ale o rozgłos jaki zyskał ten układ graficzny. Interesuje się nim wielu szacowanych producentów. Volari to układ graficzny od firmy XGI czyli wydzielonej części graficznej z SIS-a. Ukazać mają się trzy wersje tegoż układu. Najsłabsza to Volari V3 (szkoda o niej pisać), nieco mocniejsza V5 i najmocniejsza V8. Ciekawą opcją układów V5 i V8 jest możliwość umieszczenia dwóch chipów na jednej karcie co daje nam dwa razy więcej mocy obliczeniowej (teoretycznie). Według pierwszych testów układy te są dość wydajne, szczególnie V8 DUAL który pokonał w 3Dmarku 2003 nawet Radeona 9800 Pro. Niestety data premiery a co ważniejsze cena nie są jeszcze znane. Miejmy jednak nadzieję że karty jak przystało na SiS nie będą zbyt drogie.

RADEONY ASUS-A
I stało się. Jeden z największych partnerów firmy NVidia czyli ASUS wypuścił karty graficzne oparte o chipy konkurencji czyli ATI. ASUS zaoferuje pełną gamę kart graficznych od słabiutkiego Radeona 9000 do Radeona 9800XT. Na rynku nie pozostało już zbyt wielu producentów wiernych NVidii. Ale moim skromnym zdaniem można się tylko cieszyć.

I znów Athlon...

GOLAS OD AMD
Wszyscy, którzy mają poniżej 18 lat proszeni są o przyglądanie się temu golasowi powyżej. Jest to po prostu procesor AMD Athlon 64 bez przykrywki która chroni go przed ukruszeniem (tak samo jak Pentium 4). Przykrywkę tą zdejmuje się w celu uzyskania większej wydajności w chłodzeniu, a co za tym idzie lepszej „podkręcalności” układu. Czyż nie jest to piękny procesor? Te śliczne linie te krągłości wszystko na swoim miejscu. Nic tylko się zakochać.
ADSL DLA KONSOL
Niestety póki co tylko w Wielkiej Brytanii, ale może i u nas kiedyś nasz kochany monopolista (upss przepraszam, operator dominujący) wprowadzi tę usługę. W każdym bądź razie w Wielkiej Brytanii posiadacze konsol mogą sobie zamówić usługę szerokopasmowego Internetu dla swoich maszynek. Dostają wtedy modemy podłączane do konsol (tylko Playstation 2 i XBOX) i mogą rozkoszować się grą wieloosobową.

VIA

PREMIERA RADEONA 9800 XT
Ostatniego dnia września odbyła się premiera kart graficznych z układem Radeon 9800 XT oraz 9600 XT. Tak naprawdę to te nowości to dobrze znane produkty czyli Radeon 9800 i Radeon 9600 tyle że z większymi zegarami. Radeon 9800 XT jest taktowany zegarem 412 MHz a Radeon 9600 XT taktowany jest zegarem aż 500 MHz. Radeon 9800 XT jest teraz oczywiście najmocniejszym układem na rynku. Szkoda tylko że ceny tych nowości są niesamowicie wysokie.

GRAFIKA I ĆWIARTKA
Tylko proszę bez zbędnych skojarzeń. Temat jak najbardziej poważny. Otóż ceny pamięci stosowanych w kartach graficznych spadły do tego poziomu że coraz więcej producentów i to po coraz niższych cenach zaczyna sprzedawać karty graficzne z 256 MB pamięci RAM. A my powinniśmy się tylko cieszyć gdyż dzięki temu gry będą bardziej kolorowe i szybsze. A więc może wypijmy ćwiarteczkę za to (wody oczywiście).

FUJITSU Z TRANSMETĄ
Firma Transmeta szykuje nowy procesor dal komputerów przenośnych. Jest to Efficeon. Układ ma się pokazać już niedługo. Wystartuje z zegarem 1,1 GHz a produkować go będzie Fujitsu w technologii 130 nm. Jednak już niedługo Fujitsu zmieni technologię produkcji na 90 nm. i wtedy zegar tego procesora ma osiągnąć 2 GHz. Na koniec może jeszcze kilka słów o tym procesorze. Jest to układ 256 bitowy. Potrafi on emulować działanie każdego innego procesora (no może bez przesady z tym każdym ale jest ich sporo). I dzięki temu działać z wieloma systemami operacyjnymi. Emulacja ta jest na poziome software’owym. Ale jest ona tak sprytnie rozwiązana że procesor nie traci na wydajności. Przy projektowaniu software’u uczestniczył sam Linus Torwalds (twórca Linuxa). Procesory te są przeznaczone tylko dla laptopów w związku z czym nie zobaczymy ich w naszych komputerach stacjonarnych.

Nowy PSX

PSX JUŻ JEST
Firma SONY na targach CEATEC 2003 zaprezentowała konsolę PSX. Jest to Playstation 2 z dodatkowymi elementami. A tymi elementami są dysk twardy, nagrywarka DVD, porty USB, złącze dla pamięci Memory Stick oraz wejście wyjście AV. Konsola Playstation 2 stała się więc centrum domowej rozrywki za pomocą której możemy sobie nagrać film z telewizji posurfować w Internecie oraz pograć w gry.

CELERON 2,8 GHZ
Rodzina procesorów Celeron powiększyła się o nowego członka. Tym razem jest to Celeron 2,8 GHz. Jednak jako gracz polecam innym graczom omijać go z daleka. Więc zapomnijcie o tym newsie.

P4EE
P4EE to procesor przeznaczony dla zagorzałych graczy. Jak wiadomo miał nie być tani ale w sieci krążą plotki o cenie tego układu które zwalają z nóg. Procesor ten ma kosztować 925 USD w partiach po 1000 sztuk czyli w naszym kraju dobrze ponad 4000 PLN. No cóż procesor zapowiada się ciekawie ale chyba go nie kupię czego jednak wam życzę.

FX DO OPTYMALIZACJI
Jak wiadomo wydajność karet z serii GF FX okazała się przerażająco niska. Widać to szczególnie w testach wykorzystujących biblioteki DX 9.0. Jednak pojawiło się światełko w tunelu. Podobno DX 9.1 z nowymi Detonatorami ma znacząco poprawić wydajność tych kart. Mam jednak nadzieję że po tych optymalizacjach będę jeszcze w stanie rozpoznać postacie w grze.

MALUCH OD VIA
Jaki jest najmniejszy obecnie procesor na świecie? Nie wiecie? Otóż jest to VIA Eden-N. Procesor ten ma wymiary 15 na 15 mm. Malutki nieprawdaż? Procesor pracuje z częstotliwością 800 MHz a w razie potrzeby może przyspieszyć do 1 GHz. Układ ten jest oczywiście przeznaczony dla Laptopów. Powyżej zdjęcie maleństwa.

I po raz kolejny AMD Athlon


Firma AMD wprowadza nowy rodzaj zabezpieczenia dla swoich procesorów. Od tej pory będą one oznakowane specjalnym kodem „kratkowym”? Kod ten ma zabezpieczyć wszystkie nowe procesory AMD przed przeróbkami i sprzedawanie ich jako jednostki mocniejsze. Oczywiście zabezpieczenie to nie jest w stanie uchronić nas przed nieuczciwym sprzedawcą ale od tej pory klient może sprawdzić owego sprzedawcę. Jest tylko jedno ale? Jak mam odczytać ten kod? Mam nadzieję że odpowiedz pojawi się już wkrótce. A poniżej zdjęcie zabezpieczenia.


03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: Hardware